Puslapis 11

Naujieji metai.

Parašytas: 28 Gru 2016, 21:40
Kazimieras
Kas jos ivede?

Re: Naujieji metai.

Parašytas: 28 Gru 2016, 23:21
Vilius
"The tradition of New Year’s resolutions dates all the way back to 153 B.C. when January was named the first month after Janus, a mythical god of early Rome. Janus was often depicted with two faces — one looking forward, one looking backward. This allowed him to look back on the past and forward toward the future.

The Romans believed Janus could forgive them for their wrongdoings in the previous year. They would then make promises, believing Janus would see this and bless them in the year ahead. Those promises are the origin of our New Year’s Resolutions today."
http://www.bevmaclean.com/who-invented-new-years-resolutions

Be to, tai susiję ir su Saulės grįžimu.

Re: Naujieji metai.

Parašytas: 29 Gru 2016, 14:13
Vydas
Labai gera ir tema. Domėjausi ir nepaliauju domėtis, kadangi tai liečia mūsų so called taip vadinamąją "pagoniškosios" kultūros sampratą, tradicijas, baltų kalbą. Rašau so-called, kadangi žodis "pagonis" yra svetimas mūsų lietuvių kalbai žodis - sugalvotas romėnų ir lotynų, o primestas lenkijos bajorijos Žečpospolitos laikais kaip menkinantis epitetas - bajorija buvo priėmę krikštą, prasčiokai tebuvo valstiečiai. Ką ir reiškia "paganus - valstiestis, prasčiokas". Tuo tarpu tikrasis mūsų senojo tikėjimo pavadinimas man dar nėra aiškus. Yra spėjmų, kad tai senųjų Rasų tikėjimas, Arijų, bet trūksta įrodymų. Kaip arijietiškasis tikėjimas, jis pagrįstai turi turi stprių sąsąjų ir labai daug užuomnų su vedinėmis istorijomis, netgi pačia Ramajana.. Bent jau man taip atrodo :D

Kalbant apie Naujuosius.. Tai kuriuos Naujuosius turite omenyje? Lietuvos, post-sovietinius, krikščioniškuosius artimus žiemos saulėgrįžai ir pagoniškiems papročiams, ar kiniškuosius? "Naujųjų" metų turbūt yra kur kas daugiau, jei pasivažinėti po pasaulį, bet geriausia susitelkti ties šiais trim.
Sausio 1-oji Naujiesiems metams yra perimta iš krikščionybės. Ir labai tinkamas argumentas, kurį pateikia Anantara Das, Naujieji metai, simbolizuojantys naujos eros pradžią yra sietini su berniukų apipjaustymo tradiciją... Suprantu, kad daug gražių svajonių jums dabar sudužo :/ Atleiskite.
Bet taip buvo nevisada. Jeigu atidžiau pažvelgtumėte į mėnesių pavadinimus, ypač lotyniškos kilmės vokiečių, ispanų, rusų, anglų kalbose, atrasite, kad pradedant devintuoju mėnesiu pavadinimai tokie:

 9. September - Setiembro - Сентябрь -- Rugsėjis
10. October - Outubro - Октябрь -- Spalis
11. November - Noviembre - Ноябрь -- Lapkritis
12. December - Deciembro - Декабрь -- Gruodis

Matematika tokia, kad seniau, iki plius minus 16-ojo amžiaus, kalendorius baigdavosi 12-ą mėnesį. Bet dėl paprastų priežasčių, tas laiko skaičiavimas buvo pakoreguotas, tačiau kalbose senieji kalendorinių mėnesių skaičiavimas - liko. Kodėl? Todėl, kad 
Septa yra septyni, octa - aštuoni, nina - devyni, deka - dešimt. Kažkada dabartinis gruodžio mėnuo buvo 10-metų mėnuo (deka-bre) 12 mėnesių Saulės kalendoriuje.. Iš čia išeina sekanti išvada, kad mūsų protėviai Naujuosius sutikinėdavo kažkur vasario mėnesį, kuris turėjo būti dvyliktasis, kaip tik prieš pat pavasarį ir gamtos pabudimą. Kokia prasmė švęsti Naujuosius vidur žiemos, jeigu naujas laikas neatneša permainų gamtoje???? :) 
Kita įdomi smulkmena, kad kinų kalendorius ir zodiako ženklai Naują žvaigždžių ciklą skaičiuoja būtent taip pat, kaip ir mes iki 16-ojo amžiaus. T.,y. kinų Naujieji prasideda per antrąją Mėnulio pilnatį po žiemos astronominės saulėgrįžos, kuri išpuola vasario mėnesį. 
Ir jeigu atrkeipti dėmesį į tokią smulkmeną, kad horoskopai eiliniame lryte prasideda ne nuo kokio Šaulio ar Ožiaragio ženklo, o būtent nuo Avino žvaigždyno ženklo - manau todėl, kad Avino žvaigždynas yra pirmasis ženklas Saulės ekliptikoje, kuris visada prasideda nuo pradžių, kai tuo tarpu Saulė Žuvų ženkle gali papulti ir senaisiais metais ir naujaisiais. 

Re: Naujieji metai.

Parašytas: 29 Gru 2016, 14:34
Vydas
Įdomus dalykas, kad per šv.Kalėdas, Viliau, kaip tik pats nugirdau pirmą kartą, kad buvo toks šventasis Januarijus, Neapolio vyskupas, paskelbtas šventuoju. Maždaug 300-aisiais mūsų eros metais. Jo šventumas paskelbtas dėl vykstančio stebuklo, kad kiekvienais metais atliekant krikščioniškas apeigas su šventu krauju, kuris laikomas inde, šis tampa skystas. Tai priskiriama šventam stebuklui. Todėl January - Januaro - Янжарь - Sausis laisvai gali būti pavadintas tos šventos asmenybės - vyskupo garbei. Kita vertus Januarijaus vardo kilmė - taip, ji laisvai gali būti sietina su mitologine romėnų dievybe Janu.
Bet man, kaip krikštytam krikščioniui, asmeniškai maloniau žinoti, kad Sausio mėnuo pavadintas vardu šventos asmenybės garbei, negu mums gana tolimo panteono.

Re: Naujieji metai.

Parašytas: 31 Gru 2017, 20:53
Kazimieras
Ar tikri bhaktai švenčia naujuosius metus? Va tuos "pasaulietiškus" kurie šiandiena - rytoj ,ar juos švenčia?
Nu organizuojamos programos per naujuosius bet jos pagrinde skirtos žmonėms. Naujieji metai be alkoholio,pavyzdžiui.
Jei rimti bhaktai švenčia,tai kaip?

Re: Naujieji metai.

Parašytas: 01 Sau 2018, 17:57
Aidas

Re: Naujieji metai.

Parašytas: 01 Sau 2018, 19:23
Kazimieras
Ten parašyta:
Naujųjų paminėjimas - švenčiama šventykloje.

Kokiu naujųjų? "Pasaulietiškų" tai yra kur vakar - šiandien žmonės švenčia ar viedinių naujųjų paminėjimas?

Re: Naujieji metai.

Parašytas: 01 Sau 2018, 19:33
Aidas
Jei nera papildomo komentaro tai, manyciau, musu pasaulietiskos sventes minejimas.
Bet, jei skaitete, tu svenciu tikslas yra tobulejimas, o ne pasaulietines linksmybes.

Re: Naujieji metai.

Parašytas: 01 Sau 2018, 19:52
Kazimieras
Dėkoju Aidai.

Re: Naujieji metai.

Parašytas: 01 Sau 2018, 19:58
Aidas
Prasom. :)