• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 31
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

12 Lap 2018, 08:11

Viliau, Oli, ir kiti.
Sutarkim, ka mes laikom filosofija.
Pateikit savo apibrezimus.
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

12 Lap 2018, 08:55

Arno Anzenbacher mintis, as sutinku:
Filosofija pretenduoja į tai, kad visi jos teiginiai butų pagrįsti protu, t.y. kiekviena protinga būtybė (kiekvienas žmogus) galėtų suprasti, kad šie teiginiai pretenduoja j griežtumą ir kodėl jie pretenduoja. Taigi perėjimas nuo patyrimo prie neempirinių patyrimo galimybės sąlygų neturi savyje nieko fantastiško ar poetiško, o pretenduoja \ argumentuotą neabejotiną griežtumą. 
 
0lis
Pranešimai: 431
Užsiregistravo: 15 Rgp 2017, 08:04

Re: Religija ir filosofija

12 Lap 2018, 09:49

Man kuriam laikui filosofijos užteks. Pasinaudsiu sudaršan patarimu..
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Religija ir filosofija

12 Lap 2018, 10:58

Aš pasilikčiau prie to, kad filosofija plačiąja prasme apima bet kokius mąstymus, siekiančius suvokti tiesą. 
Filosofija yra iš graikų kalbos kilęs žodis (graikiškai φιλοσοφια < phileo – myliu + sophia – išmintis), reiškiantis „išminties meilę“ žinių siekimo prasme (teorinė filosofija) ir iš to sekančiu sąmoningu gėrio troškimu (praktinė filosofija). Paties žodžio įvedimas paprastai priskiriamas graikų mąstytojui Pitagorui iš Samo. Kiek tai yra patikimos žinios yra ginčytina, tačiau aišku, kad pats žodis atsirado ne ką anksčiau už Platoną.

Ilgą laiką „filosofijos“ sąvoka taikyta vakarietiškajai, iš Antikos graikų filosofijos kilusiai mąstymo tradicijai. Šiuo metu filosofija vadinamos ir Azijos mąstymo sistemos (Rytų filosofija), kurios dažnai glaudžiai susijusios su religiniais įsitikinimais. Be to paskutiniu metu „filosofijos“ sąvoka naudojama kaip „strategijos“ arba „koncepcijos“ sinonimas, pvz., „verslo filosofija“.
Pagal tradicinius klasifikacijos principus indų filosofinės sistemos skirsomos į dvi dideles grupes: ortodoksinės filosofinės mokyklos (astika) ir neortodoksinės mokyklos (nastika):
  • Astika (ortodoksinės filosofinės mokyklos, pripažįstančios vedų autoritetą)
    • Mokyklos, tiesiogiai besiremiančios vedų tekstais
      • Mokykla, akcentuojanti ritualistinį vedų aspektą – Mimansa
      • Mokyklos, ypatingą dėmesį skiriančios metafiziniams vedų aspektams – Vedanta
    • Mokyklos, pripažįstančios vedas, bet tiesiogiai jomis nesiremiančios – SankhjaJogaNjajaVaišešika
  • Nastika (neortodoksinės filosofinės mokyklos, atmetančios vedų autoritetą) – ČarvakaBudizmasDžainizmas
  • Citatos iš wikipedijos
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

12 Lap 2018, 11:01

Ir kur Vedantoje ar Budizme yra filosofijos?
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Religija ir filosofija

12 Lap 2018, 11:11

Aidai, tai informacija iš wikipedijos. Galbūt ir egzistuoja klaida, tačiau yra prirašyti dideli straipsniai ir anglų kalbų, teigiantys tą patį. 
Plačiąja prasme pats hinduizmas yra filosofija. :)

O taip yra, nes budizmas, hinduizmas, krikščionybė turi skirtingus požiūrio taškus. Tas požiūris ir yra vadinamas filosofija. Ne aš tai sugalvojau, negaliu komentuoti, ar yra didelė klaida šitoje vietoje, kadangi gali būti maišomos filosofijos sąvokos plačiąja ir siaurąja prasme. :) 
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Religija ir filosofija

12 Lap 2018, 11:18

Ir kur Vedantoje ar Budizme yra filosofijos?
Jei konkrečiai atsakant, tai, pavyzdžiui, yra skirtingos mokyklos Vedantoje. Vienos yra "propoguojančios" dualizmą, kitos nedualizmą. Kadangi ši realybė yra reliatyvi, požiūrio taškų visada bus daug. Iš čia ir kyla tiesos ieškojimas arba filosofija :)
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

12 Lap 2018, 11:20

Vedu ir Budizmo tekstus filosofija pradejo vadinti Vakaru filosofai ir religijotyrininkai naujaisiais laikais.
Jei diskutuoti apie Vedanta ir Budizma, tai galime tokia laisva diskusija pavadinti filosofavimu. Ta mes cia dabar ir darom.
Jei mokyti ar mokytis, tai jau nebe filosofija.
Siaip mineti tekstai niekaip neatitinka klasikines Vakaru filosofijos kriteriju, nes kaip prielaida turi Dieva ir dogmatinius tekstus.
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Religija ir filosofija

12 Lap 2018, 11:32

Siaip mineti tekstai niekaip neatitinka klasikines Vakaru filosofijos kriteriju, nes kaip prielaida turi Dieva ir dogmatinius tekstus.
Taip. Kadangi turim du kriterijus (tekstus ir klasikinės Vakarų filosofijos apibrėžimą) - tai gana nesunku padaryti išvadas. :) Nors ten taip pat galėtume rasti tam tikrų skylių, pavyzdžiui, Vakarų filosofijoje vis tiek yra imamamas kažkoks atskaitos taškas, kodėl nepaėmus Dievo kaip jo :))
Bet nepamirškim, kad plačiąja prasme filosofija - tai reiškia tiesos ieškojimą. Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi - visos Vedantos mokyklos tą ir daro - turi / ieško tam tikro požiūrio. Todėl iš principo Vakarų religijotyrininkai nepadarė klaidos įvardindami kaip filosofijas. 
Iš esmės man įdomiau džnana jogos santykis su filosofija plačiąja prasme, tiesos ieškojimu, tiesos supratimu per intelektą. Koks esminis skirtumas tarp to?
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

12 Lap 2018, 11:41

Jnana yoga turi kanoninius tekstus, yra ir Srimad Bhagavatan Jnana yogos tekstu vietomis.
Jnana yoga jokia filosofija. Tai analitine meditacija pagal kanoninius tekstus. Ieskomas Brahmanas.
Filosofavimas is vis nera joks dvasinis kelias. Tai tik informacijos apmastymas ir diskusijos. Tai proto spekuliacijos (filosofijoje spekuliatyvus: paremtas grynu protu.
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Religija ir filosofija

12 Lap 2018, 11:50

Jnana yoga turi kanoninius tekstus, yra ir Srimad Bhagavatan Jnana yogos tekstu vietomis.
Jnana yoga jokia filosofija. Tai analitine meditacija pagal kanoninius tekstus. Ieskomas Brahmanas.
Filosofavimas is vis nera joks dvasinis kelias. Tai tik informacijos apmastymas ir diskusijos. Tai proto spekuliacijos (filosofijoje spekuliatyvus: paremtas grynu protu.
Gerai, Aidai, nuo šiol šį metodą vadinsiu analitine meditacija, po metų pagaliau išsiaiškinom, būtų galima ir temos pavadinimą pervadint:)) Bet pagalvojau, kad kartais tai kaip tik suklaidintų skaitytojus. Taigi, sąvokos... :)

Padarysiu ir aš keliom dienom pertrauką nuo diskusijų. Ramybės ir džiaugsmo visiems. Neabejoju, kad , nors kartais ir aistringesnės, šios diskusijos galų gale pasitarnaus kelyje link Dievo :)
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

12 Lap 2018, 11:56

 Neabejoju, kad , nors kartais ir aistringesnės, šios diskusijos galų gale pasitarnaus kelyje link Dievo :)
Tegu Jums tai pavyksta. :)
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

13 Lap 2018, 19:54

Nors, nekeliant aukstu standartu, tiesos galima ieskoti ivairiais budais, tame tarpe ir filosofuojant. Stai Kataliku Baznycia skatina tiek religine, tiek moksline filosofija.
Norejau tik pasakyti, kad yoga nera lygu filosofijai. Jnana yoga naudoja intelekta kaip iranki siekiant suvokti, kad tikrasis As yra virs intelekto ribu.
Jnana yogos tekstu yra Srimad Bhagavatam. Dar zinau Shyva samhita bei Isvarakrishna Samhkja karika.
P.S. Rekomenduoju Arno Anzenbacher Filosofijos ivadas bei Aster Ernst Von Filosofijos istorija. Klasikines knygos lieciancios Vakaru filosofija.

https://www.sena.lt/religija--filosofij ... s_istorija

https://www.sena.lt/religija--filosofij ... ivadas3761
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

14 Lap 2018, 10:46

Viliau, gal esate inicijuotas Paramparos mokinys?
As tai ne.
Kazimierai, o Jus?
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Religija ir filosofija

14 Lap 2018, 11:24

Aidai, nesu inicijuotas. 

Nors, nekeliant aukstu standartu, tiesos galima ieskoti ivairiais budais, tame tarpe ir filosofuojant. Stai Kataliku Baznycia skatina tiek religine, tiek moksline filosofija.

Norejau tik pasakyti, kad yoga nera lygu filosofijai. Jnana yoga naudoja intelekta kaip iranki siekiant suvokti, kad tikrasis As yra virs intelekto ribu.
Aidai, mūsų intelektai dirba skirtingai. Aš natūraliai matau sąsajas tarp visko, Jūs natūraliai dėliojate į lentynas, kas tinka, kas netinka, pagal tai braižote tam tikras ribas. Dėl to šiek tiek nesusikalbam kartais. :)

Paimkim vaišnavus iš Lietuvos: Vaikunthanatha prabhu, Anantara, ypač Donatą Janickį, visi jie savo paskaitose naudoją intelektą ir savo realizacijas, paaiškindami šventraščius. Žmonės, jų klausydami, taip pat naudoją intelektą bandydami tai suvokti. Nerealizavę patirtimi ir/ar intelektu šventraščių, mes jų tiesiog nesuprasime. 

Kurdamas šią temą aš ir turėjau galvoje, kad pats BG, ŠB paaiškinimų stilius yra dogmatinis, kategoriškas, nors toms tiesoms suvokti reikia plataus analitinio mąstymo. Tai yra tam tikras prieštaravimas, kuris man iš pradžių kliuvo. 

Taigi ryšys tarp visko yra labai glaudus, kartais viską skiria subtilūs momentai. Intelektualinė analizė, kontempliacija, remiantis šventraščių tiesomis, mano galva, gali būti vadinama filosofavimu, o jeigu techniškai teoriškai ir galima prie to prisikabinti, sąsajos yra artimosi. 

Ir visai nesvarbu, kaip mes tai pavadinsim. Tai svarbu tik tiek, kiek leis mums susikalbėti. Aš tiek kurdamas šią temą, tiek dabar visada norėjau akcentuoti žmogaus gebėjimo plačiai mąstyti koreliaciją su potencialu dvasiškai tobulėti. :) 
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

14 Lap 2018, 11:35

Gerai paraset, Viliau.
Visada noredavau sekti Srila Prabhupada pozicija, kad Vedos turi buti perduodamos pazodziui.
Kadangi, Viliau, mes nesame yogai, tai nuo siol as bendrausiu laisvai be isipareigojimo nusakyti tik tiesa.
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Religija ir filosofija

14 Lap 2018, 11:40

Aidai, mane detalės domina daug mažiau nei visuma. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl man sunku skaityti tuos pačius šventraščius, nes ten daug detalių, kurios pasikartoja. Man daug paprasčiau įsiklausyti į lektoriaus realizaciją ir "išgyventi" ja intelektu. 

Aš ir forume diskutuodamas visada noriu akcentuoti ne detales, bet daugumai tai nėra natūralu, todėl įvyksta ne visai produktyvūs susirašinėjimai. 

Kadangi, Viliau, mes nesame yogai, tai nuo siol as bendrausiu laisvai be isipareigojimo nusakyti tik tiesa.
Vat, čia ir esmė, kad Jūs matote tiesą detalėse, o aš visumoje. :) Idealiu atveju, reikia puikiai žinoti ir detales, bet matyti visumą. 
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

14 Lap 2018, 11:56

As pagrinde tik save matau.
Pletkinu Vedu informacija. Ne ziniomis, o butent informacija.
Prieitu koks zmogus ir paklaustu nuo ko pradeti praktika.
Man butu eeee.....Duociau man zinoma literaturos sarasa ir nukreipciau i vaisnavu centra.
O siaip man filosofuoti Vakaru stiliumi ir lengviau, ir maloniau.
Megstu paspekuliuoti.
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Religija ir filosofija

14 Lap 2018, 12:04

Net ir posakį kad "Dievas slepiasi detalėse" aš suprantu taip, norint pamatyti Dievą, reikia matyti tuos mažyčius niuansus, kurie ir apjungia viską į tobulą visumą. 

Juk matydami Dievą visur, net ir buitiniuose reikaluose, mes tiesiogiai ten jo nematom. Matom tik per aukštesnį suvokimą, kuris atskleidžia visumą. 

Kita vertus, norint labai gerai matyti visumą, reikia puikiai suprasti atskiras detales, nes tik taip atsiveria pilnesnis visumos vaizdas. :)
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

14 Lap 2018, 12:13

Pateikite Jusu minimu detaliu pavyzdziu, jei galima, Viliau.
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 31

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 18 ir 0 svečių