Vartotojo avataras
Vydas
Pranešimai: 188
Užsiregistravo: 19 Lap 2016, 23:53

Evangelija pagal Luką

08 Bal 2017, 19:37

Lk 8 
Žiburio palyginimas

16 „Nė vienas, uždegęs žiburį, nevožia jo indu ir nekiša po lova, bet stato į žibintuvą, kad ateinantys matytų šviesą. 17 Nėra nieko paslėpta, kas nebūtų atskleista, nieko slapta, kas nepasidarytų žinoma ir neišeitų aikštėn. 18 Tad žiūrėkite, kaip klausotės. Kas turi, tam bus duota, o iš neturinčio bus atimta[i5] ir tai, ką jis tariasi turįs“.
Nuoroda į citatą

Anądien klausiausi Vaido Arvasevičiaus, ir kažkas klausytojų paklausė cituodamas Bibliją, maždaug, kaip reikia suprasti, kad iš turinčio bus atimta. Susiradau tikslią citatą iš Evangelijos pagal Luką, kuria čia dalinuosi. Tačiau priėjau labai įdomios ir man pačiam netikėtos išvados apie to išsireiškimo prasmę.

"Kas turi - tam bus duota, o iš neturinčio bus atimta ir tai, ką jis tariasi turįs."

Kokią prasmę man pavyko atkasti iš šio paradoksalaus pasakymo? Mano pasvarstymai. Jie truputį skirsis, nuo įprasto aiškinimo, kadangi tai suvedama į tai, kad neva ši frazė buvo sakoma kad patraukti besiklausančios minios dėmesį..

Ką galima turėti, ką galima atimti? Kokia prasmė yra kažką turėti, kokia prasmė kažką atiminėti? Ir apskritai - KAS nusprendžia, kam atimti, o kam pridėti? Taigi pats procesas - nuspręsti kam atimti, kam pridėti - yra ne kas kita, kaip vykdomas teisingumas, įvertinant kiek kas turi "to". Kokia teisingumo samprata? Ar tai žmogiškas teismas ir žmonių rinktų teisėjų kolegialus sprendimas? Turbūt kad ne. Tai - tyros asmenybės vykdomas teisingumas. Netgi ne paties Jėzaus, kadangi jis kalba ne už save, lyg darytų taip, ar anaip.
Vadinasi kalbame apie aukščiausią teisingumo Visatoje sistemą - karmos dėsnį. Nes būtent karmos dėsnis ir vykdo tą funkciją, kad baudžia neteisius ir išteisina teisiuosius, per įvykius, per reinkarnacijos procesą. Paprastam gyvenime to, regis, ir nepavyksta pastebėti, nors mes lyg ir esame to teisingo proceso įtakoje. Gi iš bendro išprusimo žiinome, kad karma yra trijų rūšių - karma, vikarma ir akarma. Ir kol norime tenkintis savo veiklos (savo karmos) rezultatais - tol būsime priversti atgimti šiame pasaulyje, kad suvartotume savo malonumą iki paskutinio lašo. Todėl tenkindamiesi, darydami darbą, neaukojamą Viešpaties labui, dirbdami grynai iš savanaudiškų ar godžių paskatų - užsidirbame karmos taškų.
"Kas turi - tam bus duota, o iš neturinčio bus atimta ir tai, ką jis tariasi turįs."

Taigi pati frazė savaime primeta teisingumo idėją ir vykdomą teisingumą. Lieka klausimas apie ką čia kalbama, ką galima turėti, ir ką galima atimti. Ar tai turtas, automobilis, lėktuvas, kompiuteris, verslas? Ar tai kai kas nematerialaus - gebėjimas jausti, emocijas, tokias kaip džiaugsmas, laimė, pyktis ar nemeilė, gebėjimas mąstyti? Ar tai yra tai, ką numanome turį ir prie ko galima pridėti dar daugiau?
Džiaugsmą galima atimti. Bet jeigu prie didelio džiaugsmo pridėsime dar lašelį džiaugsmo - nežinau ar pasijus didelis skirtumas kiek to džiaugsmo. Kaip ir turint dešimt automobilių, jeigu pridėsime dar dešimt - tai nėra kažkoks teisingumas, juolabiau - prasmė link to eiti. ...kaip ir.

Todėl priėjau netikėtos išvados, kad čia kalbame ne apie ką kita, o apie bhakti. Ne visai tokią, ne visai įprastą, bet bhakti pasakytą Jėzaus žodžiais.
Bhakti iš sanskrito verčiasi tarnystė Dievui, iš meilės ir atsidavimo. Iš žmogaus galima atimti bhakti, atimti kaip galimybę tarnauti lotosinėms Viešpaties pėdoms, pasitarnauti Dievui, jausti Jo buvimą, Jo globą ir palaikymą. Žmogus be Dievo - tik balzganas atspindys minčių karalystėje. Tai ir atsišaukia.
"Kas turi - tam bus duota, o iš neturinčio bus atimta ir tai, ką jis tariasi turįs."
Bhakti - tarnystė Dievui - gali būti apsimestinė, ašaringa -- tariama. Gali būti nuoširdi, tyra. Ir, kaip kalbėjo Šrila Prabhupada apie japa procesą - kartokite 16 ratų kasdien, o tiek kiek trūks - pridėsiu.

Visa šlovė Šrilai Prabhupadai!
Garbė Jėzui Kristui!

Hare Krišna
 
Vartotojo avataras
Kazimieras
Pranešimai: 577
Užsiregistravo: 09 Gru 2016, 17:59

Re: Evangelija pagal Luką

18 Bal 2017, 21:39

Kad tos Evangelijos pagal Luka ar Biblijos jau nebera. Varomas biznis globaliniu mastu prisidengent krikscionybe. Pasak religijos istoriku, biblija jau turi 600taji vertima. Taigi zmones jau mazai ka supranta. Na, zino kad zmogaus negalima valgyti, o visus kitus, kad ir karvute, gali drasei.

Vydai, jus izvalgus. Tais laikais ir buvo kalbama apie Dzivos laime. Jei tu vaisnavas ir apgaudineji kitus vaisnavus, suprantama, is taves bhakti bus atimta. Jau vien todel kad neteksi juos skonio. Is taves isejo pas tave atejo.
 
Vartotojo avataras
Vydas
Pranešimai: 188
Užsiregistravo: 19 Lap 2016, 23:53

Re: Evangelija pagal Luką

19 Bal 2017, 10:52

Dėkoju už komplimentą, Kazimierai. Išties norint, galima pajusti, kad tam tikri sakiniai groja, bet neskamba, kadangi trūksta kažkokio konteksto. Iš vienos pusės per daugelį amžių atsirado plaukiojimų kaip ir visur. Iš kitos pusės neišliko konteksto kada ir kaip buvo pasakyta, kokia buvo to meto kultūra ir žmonių sąmoningumas. Gal kai kurių, iš pažiūros svarbių, dalykų Jėzus nesakė, nes tuo metu jie buvo tiesiog savaime suprantami kultūriškai, kad reikėtų atskirai pasakoti. Kaip mūsų laikais - plaukite rankas su muilu. Tai savaime aiškus dalykas, kad reikėtų kiekvieną kartą aiškinti iš naujo.
Bet laiko bėgyje ir pats Krišna Bhagavad Gitoje pasakoja Ardžunai, jog kadaise jis perdavė šias žinias Saulės dievui Vivasvanui. Nepaisant to, jos ir vediniais laikais sunykdavo - kas ten dabar žinos dėl kokių priežasčių.. Dėl tos pačios priežasties ir Višnu avataros gi Žemėje pasirodydavo ir grėsmingieji karaliai, kuriuos nugalėjus, dharmos principai ir vedinės žinios vėl sužydėdavo. 

O grįžtant prie Evangelijos pagal Luką, tai vėlgi jeigu paimti ir lyginti kertinius akcentus, ką pasakoja vedinė filosofija, budizmas, džainizmas ir kitos kryptys, vien lyginimo metu galima atrasti trūkstamas vietas. Štai kita citata iš Evangelijos pagal Luką 11:34

"Kūno žiburys yra tavoji akis. Todėl jei tavo akis sveika, visam tavo kūnui bus šviesu. O jeigu tavo akis nesveika, tavo kūnas skendės tamsoje. Todėl žiūrėk, kad tavoji šviesa nebūtų tamsybė! Taigi jei visam tavo kūnui šviesu ir niekas jo netemdo, tai jis ir bus šviesus, lyg būtum apšviestas žiburio spindulių“.

Kontroliniai klausimai:
Kokia akis? Kodėl viena akis? Kaip toji akis gali nušviesti kūną? Ar tai materiali šviesa?

Tik lyginant su rytų filosofija, galime išvesti paralelę, jog kalba gal-būt eina apie Adžną - trečiąją akį, energetinį centrą, kuri kai nesuteršta sugeba atskirti kas yra tikra. Natūraliai toji tamsa - tamasa - yra neišmanymas. Natūraliai ajna čakrą teršiantis dalykas yra tikėjimas iliuzija. Iliuzija nuveda kūną į tamsą, panardina į tamasą, į neišmanymo guną. Natūraliai skiemuo, harmonizuojantis šį energetinį centrą yra pirmapradis garsas Om, Aum, kuris dėl kalbinių skirtumų krikščionybėje virto Amen. :)
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 907
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Evangelija pagal Luką

24 Bal 2017, 21:54

Dėkoju, Vydai, buvo labai įdomu paskaityti  :idea: 
 
0lis
Pranešimai: 338
Užsiregistravo: 15 Rgp 2017, 08:04

Re: Evangelija pagal Luką

19 Rgs 2017, 18:54

Vydas rašė/citavo:
"Kūno žiburys yra tavoji akis. Todėl jei tavo akis sveika, visam tavo kūnui bus šviesu. O jeigu tavo akis nesveika, tavo kūnas skendės tamsoje. Todėl žiūrėk, kad tavoji šviesa nebūtų tamsybė! Taigi jei visam tavo kūnui šviesu ir niekas jo netemdo, tai jis ir bus šviesus, lyg būtum apšviestas žiburio spindulių“.

Kontroliniai klausimai:
Kokia akis? Kodėl viena akis? Kaip toji akis gali nušviesti kūną? Ar tai materiali šviesa?
Netyčia užtikau kitokį aiškinimą. Iš esmės tai panašumų galime rasti...
„Kūno žiburys yra akis. Todėl, jei tavo akis bus viena, visas tavo kūnas bus pilnas šviesos (Mato 6,22).
Tai reiškia, kad, kai pasieksite nepadalintą, nedualistinį Kristaus regėjimą, galėsite jausti tai, kas vyksta aukštesnėse karalijose. Todėl daugelis Biblijoje minimų „ženklų“ negali būti matomi fizinėmis akimis. Juos tegalima išvysti vidiniu regėjimu. Kai tai suvokiate, tavo aukščiau minėtoje citatoje nebelieka jokių prieštaravimų. 
Gal būt verta ir visą straipsnį paskaityti, įdomus pasirodė
http://www.kristustavyje.lt/html/klausimai_ir_atsakymai/dvasine_karalija/dvasiniai_ciklai/jezus_specialiai_uzmaskavo_daugeli_mokymu.php

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 3 ir 0 svečių