• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 31
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Religija ir filosofija

10 Lie 2017, 16:23

Žinau, kad tai labai jautri tema, bet šis klausimas man įdomus jau seniai. 

Citata iš Bhagavad gitos
"Religija be filoso­fijos — tik sentimentai, o kartais ir fanatizmas, o filosofija be re­ligijos — tik spekuliatyvūs samprotavimai" 
Atrodo, viskas aišku, bet kyla klausimas, kodėl filosofijos beveik nėra pačioje Bhagavad gita, ar Šrimad Bhagavatam? Negana to, nepabijosiu to žodžio, šie šventraščiai yra ganėtinai fanatiški. Daug kategoriškų pasisakymų, daug menkinimo tiems, kurie dar neatsidavę bhakti jogai. Neišvengiama tikrai kategoriškų epitetų. Ar man vienam tai užkliūna?  

Jei paimti Prabhupados mokinių knygas, tą pačią "Dvasinę ekonomiką" - tai viskas sudėliota daug švelniau, be fanatizmo, absoliučiai kita nuotaika. Ar niekam nekelia įtarimų, kodėl taip yra?

Norėčiau sulaukti bet kokių nuomonių, bet labiausiai nuoširdžių ir nefanatiškų pasvarstymų. Aš turiu savo nuomonę šioje vietoje, bet tiesiog pasilieku ją sau:)

P.S. Čia nėra kalbama apie minėtų šventraščių žinių teisingumą. Šioje vietoje klausimų/abejonių neturiu :)
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

10 Lie 2017, 22:21

Bhagavat Gitos tekste tokio posmo nera.
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Religija ir filosofija

10 Lie 2017, 22:42

Posme nėra, yra komentare. :) Komentarai sudaro didžiąją dalį knygos, jie ir formuoja jos stilistiką ir energetiką. Galbūt reikėjo patikslinti klausimą ir akcentuoti daugiau komentarus. Nors visko yra visur. 

Šrimad Bhagavadatam komentaruose dažnai minimas žodis kvailys. Pasauliečiai supranta, kad nėra mandagu kitus vadinti kvailiais. Jei žmogus dar nepažinęs sielos, tai jis dar evoliucijos etape. Kodėl reikia klijuoti etiketę - kvailys? Karvė šventa, o kai ta pati siela reinkarnuojasi, realiai evoliucionuoja, tai jau patampa kvailiu. 

Ar čia vertimo problemos, ar Prabhupados stilistika, ar dar kažkas. Aš nemanau, kad tai prideda kažko apart fanatizmo:)
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

10 Lie 2017, 23:04

Zinau, kad yra komentare. O kas komentavo?
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Religija ir filosofija

10 Lie 2017, 23:19

Prabhupada komentavo. O po to dar kažkas ir vertė. Čia irgi yra problema. 
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

10 Lie 2017, 23:27

Dabar reikia atsakyti i tris klausimus. Ka filosofija laiko Srila Prabhupada, ka filosofija laikai tu, Viliau, ir ka filosofija laiko patys filosofai.
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Religija ir filosofija

10 Lie 2017, 23:31

Dar kartą paakcentuosiu, kad žinios puikios yra, bet stilistika vietomis man yra abejotina. Asmeniškai tai ir šiek tiek atgraso, nes perskaičius šventraštį, norėsi visom prasmėm jausti tą šventumą, nesiveliant į kažkokius epitetus, fanatizmus. 

Kaip ir bet kur, Aidai, sąvokos gali pilnai nesutapti. Bet kaip ir galima suprasti iš Prabhupados komentaro, filosofija turi amortizuoti fanatizmą ir dogmas. Ar tai galima rasti komentaruose - tai va kiekvienas gali sau ir atsakyt :)
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

11 Lie 2017, 00:01

Klasikines Vakaru filosofijos nerasi ne viename sventrastyje ar jo komentare. Vadinamosios Rytu filosofijos apskritai nera, yra tik sventrasciu dogmatika.
Del epitetu. Reiketu Bhagavad Gita ir Srilos Prabhupados komentarus vertinti visumoje. Vienose vietose tavo mineti epitetai komentaruose. Bet ju yra ir Bhagavad Gita posmose, pvz, tik zemiausi is zmoniu Man neatsiduoda. Kitose posmose gyvai esybei suteikiama laisve megautis kad ir tamo guna. O ismincius zvelgia vienodai i visas butybes.
Dar vienas dalyas. Tie epitetai ne siaip sau. Kvailys perskaites sventrasti turi suvokti, kad jis kvailys. Tik tuomet jis des pastangas tobuleti. O jei perskaites toki epiteta atstumi sventrasti reiskia pats sau esi protingas ir sventrastis tau nesirtas. Nuolankumo trukumas.
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

11 Lie 2017, 00:20

Ir dar, Viliau.
Nera saldziu sventrasciu, pradzia visada labai sunki.
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

11 Lie 2017, 00:39

O del vertimu as irgi kkartais pykstu.
Stai rusu kalba karalius Prthu melze karve ir dali pieno skyre demonams, o sis pienas demonams pavirto vynu. Pasimokykite is to. Demonai taip pat turi teise i savo laime, tam ir visata sukurta. Tad jei Srila Prabhupada kada prieme auka is demonisku asmenu, tai padare jiems didele malone. Jam geriau zinoti.
O lietuvis bhaktas versdamas ersistenge. Jis parase, kad pienas demonams virto krauju. Demonai gana civilizuota gyvybes forma ir kraujas jiems nereikalingas.
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Religija ir filosofija

11 Lie 2017, 08:06

Dar vienas dalyas. Tie epitetai ne siaip sau. Kvailys perskaites sventrasti turi suvokti, kad jis kvailys. Tik tuomet jis des pastangas tobuleti. O jei perskaites toki epiteta atstumi sventrasti reiskia pats sau esi protingas ir sventrastis tau nesirtas. Nuolankumo trukumas.
Aš tą suprantu ir galiu priimti. Manęs neatstumia, bet matosi, kad yra aiškiai formuojamos dogmos masėms.  Tai religinis šventraštis, ko dar būtų galima tikėtis?:) O kartais tiesog norisi tikėti.
Bhakti joga natūraliai yra daugiau dogmatinė nei kitos, juk sunkiai įsivaizduotume jei masėms valdyti būtų pasirinkti džnana joga. 
Viskas čia tvarkoje, protinga ir intelektuali siela atsirinks. Bet apie tai nėra daug kalbama, tai tarsi tam tikra tabu. Masės nuvažiuoja nurodytu keliu ir kažkam tai labai paranku:) Donatas Janickis kartais per aplinkui užsimena apie savęs pajautimą, yra lankstesnis ir net tai jau daugumai kliūna.  Ar tai ne masių valdymo pasekmė? Retorinis klausimas:)
Aš tikrai ne priekabių ieškau. Esu dėkingas už tai, kad gyvenime turiu galimybę pasisemti puikių žinių. 

Taip jau sudėliota, kad tik vienetai visada mąstys kitaip nei dauguma. Iš tų vienetų daugybė žmonių pradėjo derinti bhakti jogą su kitom praktikom ir t.t. Ir ta informacija, ta patirtis kažkur pas kiekvieną viduj. Gaila yra, kad šitaip... Labai neefektyvu, o tokių apjungiančių žinių taip ir neatsiranda. Nes visi žino, kad reikės eiti prieš sistemą, kad paklausa to nedidelė. 
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

11 Lie 2017, 09:34

Niekas neina ir neis pries sistema, nebent sanjasis. Ka rengiates? Kur perkate maisto produktus? Kieno statytame name gyvenate? Lankotes gydymo istaigose? Turit reikalu su bankais? Is kokio kompiuterio dabar rasote? Kokiu transportu vazinejate? Esate karo prievolininkai mobilizacijos atveju? Valstybes istatymams nepaklusus gresia sankcijos? Etc., etc. Nenorite viso sito? Tapkite pseudosanjasiu (lietuviskai kalbant valkata bomzu).
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

11 Lie 2017, 09:41

Ir parasykit galu gale, pries kokia sistema reikia eiti, kieno sistema? Kaip tie dalykai trukdo dvasinei praktikai? Kas ne taip su Krisnos samones bendrija?
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

11 Lie 2017, 09:59

Ir kas jus valdo, kad nerimstat, lyg vergais budami? O gal cia shizofrenija?
Kokiame sventrastyje parasyta, kad bhakti yoga ar bet kokia kita yoga skirtos masems valdyti? :lol:
 
withoutnick
Site Admin
Pranešimai: 29
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 15:57

Re: Religija ir filosofija

11 Lie 2017, 12:18

Ir kas jus valdo, kad nerimstat, lyg vergais budami? O gal cia shizofrenija?
Kokiame sventrastyje parasyta, kad bhakti yoga ar bet kokia kita yoga skirtos masems valdyti? :lol:
Labai Jūs gerą temą palietėt - vergiją. 
Kaip sakė J.W. Goethe: „nėra didesnio vergo už tą, kuris manosi esąs laisvas, tokiu nebūdamas“. Jeigu neklystu, ši mintis buvo pavartota ir knygoje "Dvasinė ekonomika". Visa "Gerovės valstybė" buvo sukurta tam, kad žmonės eitų į darbą savo noru ir nekeltų bangų dėl prastų darbo sąlygų ir t.t. Ar ši vergovės riba baigiasi tik ties materialiu pasauliu, atsakymo neturiu, bet faktas, kad kelti klausimus yra svarbu. 
Mes visada esame linkę galvoti, kad mums artima aplinka, o tuo pačiu ir mes yra švari ir su mažai trūkumų. Tačiau realybėje tikrai taip nėra.
Nemanau, kad tolesni pokalbiai čia yra labai aktualūs, nes labai panašu, kad diskusijos perauga į disputus. Jie paprasčiausiai niekam nenaudingi, o tik be reikalo švaisto energiją :)
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

11 Lie 2017, 17:22

Tikrai taip. Bet mus pernelyg gerai maitina, kad sukiltume. O ir kapitalo valdytojai bei politikai, nors atrodo, lyg mes jiems vergautumem, patys yra to paties kapitalo, masiu ir aplinkybiu vergai. Jei neduosi masems uzdirbti iki tam tikro lygio mases nebeipirks tavo prekiu. Tuomet tavo verslui galas. O ir pats kapitalas veikia pagal tam tikrus ekonomikos desnius. Ir visai nesvarbu valdo kapitala Rokfeleris ar Kisindzeris, ar valdys kazkada Gintaraska (manau jis to nori, tad linkiu sekmes), tas kapitalas veiks lygiai taip pat, kaip dabar veikia.
Dvasinei ekonomikai paprasciausiai yra per daug ateistu ir intensyviu vartotoju.
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Religija ir filosofija

11 Lie 2017, 17:30

Niekas neina ir neis pries sistema, nebent sanjasis. Ka rengiates? Kur perkate maisto produktus? Kieno statytame name gyvenate? Lankotes gydymo istaigose? Turit reikalu su bankais? Is kokio kompiuterio dabar rasote? Kokiu transportu vazinejate? Esate karo prievolininkai mobilizacijos atveju? Valstybes istatymams nepaklusus gresia sankcijos? Etc., etc. Nenorite viso sito? Tapkite pseudosanjasiu (lietuviskai kalbant valkata bomzu).
Jei neduosi masems uzdirbti iki tam tikro lygio mases nebeipirks tavo prekiu. Tuomet tavo verslui galas.
Kaip ir pats atsakote į savo postus, Aidai. Norint eiti prieš sistemą, nebūtina tapti valkata. Nežinau, gal čia man vienam vaidenas prieštaravimai :)
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

11 Lie 2017, 17:33

Suprask, Viliau, ta sistema man moka solidzius pinigus ir nebijau to pasakyti, as tarnavau tai sistemai. O tu man sakyk, kuom konkreciai esi nepatenkintas ir kaip su tuom kovoji?
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Religija ir filosofija

11 Lie 2017, 18:36

Aidai, visų pirma draugiškai išsiaiškinkim kai ką :)

Šioje temoje aš iškėliau hipotezę dėl šventraščių filosofiškumo/intonacijos/dogmatizmo. Norėjau pasvarstyti, ar dogmatiški šventraščiai yra užtektini pilnaverčiai dvasinei praktikai, turint galvoje filosofijos svarbą, siekiant balanso. Priešpastačiau citatą, kad religija be filosofijos - fanatizmas. Uždaviau retorinį klausimą, ar fanatiški bhaktai nėra filosofijos trūkumo pasekmė. Realiai kažkokios diskusijos padaryti nepavyko, kaip ir tikėjaus, daug buvo nurašyta mano egoizmui, nenuolankumui. 
Ir parasykit galu gale, pries kokia sistema reikia eiti, kieno sistema? Kaip tie dalykai trukdo dvasinei praktikai? Kas ne taip su Krisnos samones bendrija?
Čia gal Jūs, Aidai, į Radanath Swami temą taikėt? 

Aš nieko neturiu prieš Krišnos sąmonę plačiąja prasme. Tai, kas galimai ten vyksta viršuje, man didelės įtakos nedaro ir niekam netrukdo. Man tiesiog įdomi tiesa, įdomu diskutuoti su plačiai mąstančiais. Aš nežinau, kodėl Jūs galvojate ar įtariate, kad man tai trukdo. Čia tipiškas dalykas, jei jau keli klausimus - vadinasi esi nepatenkintas. Aš visur keliu klausimus, tai darau dėl objektyvios tiesos, kuri man yra labai svarbi. Mėgstu diskutuoti, analizuoti žmones, įvykius, sieti juos tarpusavyje, nepamirštant Dievo. Mano subjektvia nuomone, šis gebėjimas kažkiek užtikrina, kad būsi mažiau valdomas. Ar bent jau geriau suvoksi, kada esi valdomas. Kai žmonės tokie paklaidinti ir suskaldyti, aš netikiu, kad tai vien tik ydų pasekmė. Tai nuoseklus darbas, apie šitą sistemą ir kalbu.

Dar kitas dalykas, Aidai, dėl Jūsų diskutavimo būdo. Aš kažkur kažką netiesiogiai parašiau apie sistemą/masių valdymą, Jūs prirašėt post'ą apie tai, kaip aš esu sistemoj ir kaip iš jos nepabėgsi. Negi nejaučiate, kad tai ne visai į temą? Aš labai rimtai ir draugiškai klausiu. Vėliau pats dalinai tai paneigiate kitu savo komentaru. Nujaučiu, kad esate karšto būdo žmogus, dažnai rašo ne Jūsų intelektas, o emocijos:) Kitu atveju, pusė nesusikalbėjimų atkristų, jei ne daugiau. :)

Ir, žinoma, aš esu sistemoj. Kovoti sekasi sunkiau nei norėčiau. Yra išorinė ir vidinė kova, nes sistema parodo ir iškelia tavo ydas. Net nežinau, kurioj plotmėj geriau sekasi. Po truputį visose judu į priekį. Svarbesnė yra vidinė kova, išorėje be masės žmonių kažko daug nenuveiksi. 

Tai tiek šiam kartui, aš tikiuos galėsim ir toliau normaliai bendrauti. Kitaip būtume ne kas kita, kaip sistemos ir ydų aukos :D
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Religija ir filosofija

11 Lie 2017, 19:12

Tu, Viliau, atsisakei man atsakyti i tris klausimus. Butum atsakes, tema butu nuosekliai isvytyta.
Jei, tavo nuomone, terminas filosofija daugiareiksmis, tai logiska, kad ir filosofiju yra skirtingu.
Noresi, paaiskinsiu placiau. Bet toje vietoje Srila Prabhupada, naudodamas termina filosofija, paprasciausiai suzaide su Vakaru mentaliteto zmonemis. Mat Vakaruose religija yra kazkas kvailo, gedingo, beprasmisko. O jau filosofija, matai, rimtas dalykas. Vakaruose terminu filosofija labai manipuliuoja Budistu mokyklos, tuom patraukdamos intelektualu demesi.
Kas yra klasikine Vakaru filosofija, kodel ji nesisieja su jokia religija, ir kodel nera vadinamos Rytu filosofijos, reiketu rasyti atskira posta.
O dabar prie sventrasciu ir Yogos rusiu. Cia negali buti jokios filosofijos, tik teologija. Mat sventrasti reikia primti zodis i zodi, kablelis i kableli. Todel sventrasciuose visada bus tik dogmatika. Kodel? Todel, kad norint pasiekti sventrastyje nurodyta rezultata reikia sekti visais sventrascio nurodymais, jo neiskraipant. Tik dogmatika. Imi savivaliauti - lauk is Paramparos. Sventrascio teiginiu pritaikymas praktikoje yra ismintis, o ne filosofija.
Mahajana Budizme puikiai persipindamos gyvuoja Jnana, Dhyana ir Bhakti Yogos. Bet ir Budizme tik dogmatika, remiamasi apreikstais rastais. Kitaip nepasieksi savo tikslo. Ir Srimad Bhagavatam nemazai Jnana Yogos teiginiu, irgi dogmatika.
Issipleciau, koncentracija dabar man ne ta. Trumpai:
Filosofija yra protu paremtas laisvas kritinis mastymas, religija yra dogmatika. Ar tai dera tarpusavyje? Kritiskai ir remiantis protu, laisvai, savo noru apmastyti sventrascio dogmas yra gerai. Bet tai nera tikroji filosofija, kaip ji suprantama Vakaruose.
Kas belieka? Kritiskas dogmu apmastymas, bet ne ju iskraipymas. Ir jokios filosofijos.
Kokia filosofijos vieta Abraominese religijose, Budizme, Vedantoje? Nera jai ten vietos. Ir Jnana Yoga nera jokia filosofija. Tai analitines meditacijos metodas, kuri naudojant suvoki, kad tavo tikroji esme yra uz intelekto ribu.
Pataisyk, Viliau, jei kas ne taip. Parodyk, jei turi duomenu, kur filosofija lieciasi su dogmatine religija.
Nesiraso man siandien. Ryt gal geriau sudeliosiu.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 31

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 20 ir 0 svečių