Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Apie žmonių savybes

24 Geg 2017, 20:43

Kiek pagal šventraščius dživa gali pasiekti Dieviškų savybių? 70-80?% ?

Juk kai kurie žmonės mums prieš akis čia ir dabar turi išvystę atitinkamą savybę iki panašaus lygio - beveik Dievo lygio. Dėl to mumis tai ir žavi. Kartais nereikia skaityti net šventraščių, kad tai pamatytum, tereik apsižvalgyti aplinkui. Kažkas atsižadėjęs, kažkas nuolankus, bebaimis ar išmintingas. Reikia tai suvokti ir vertinti, kad tai daug gyvenimų tobulinta. O ir mokytis ir įsikvėpti daug lengviau, kai viskas čia pat. Mes tiesiog dažnai linkę nuvertinti tai, kas vyksta Žemėje. Bent jau aš - pasąmonėj. 

O jei nebijai nei skausmo, nei mirties, tai nebijosi nei rojuj, nei pragare. Jei Žemės turtai tau nė motais, tai rojaus turtai taip pat bus nė motais. Bent jau tuo laiku, per galybę laiko, žinoma, galima užmigti ir užsiliūliuoti. Bet pats principas yra toks. Juk jei nevalgai mėsos, geriausi pasaulio šefai gali koki tik nori patiekalą pagaminti, tau mėsa yra atgrasi. 

Taigi nenuvertinkime savo ir aplinkinių žmonių savybių. Juose Dievas reiškiasi daugiau nei kartais pagalvojame:)
 
Vartotojo avataras
Laimis
Pranešimai: 63
Užsiregistravo: 16 Lap 2016, 07:40

Re: Apie žmonių savybes

25 Geg 2017, 08:13

Būtų gerai jeigu žmonės galėtų ištobulinti visas savo iki 70 - 80%,  o va dabar žmogus tik kelias iš jų sugeba pakelti į aukštą lygį. Bet manau taip ir turi būti kad atsirastų įvairovė ir žmonėms vieniems kitų reikėtų tiek dėl materialių dalykų tiek dėl dvasinių.  
 
Vartotojo avataras
insaideris
Pranešimai: 71
Užsiregistravo: 17 Lap 2016, 19:35

Re: Apie žmonių savybes

25 Geg 2017, 09:51

Aš irgi panašiai kartais pamąstau, kad žmonių nuvertinimo neturi būti, net didžiausiausi demonai turi vertingų savybių. Nėra taip, kad juoda arba balta. 
Ir lėčiausiai akylai tikslo siekiantis žmogus eina greičiau už klydinėjantį be tikslo (G.E. Lesingas)
 
Vartotojo avataras
Vydas
Pranešimai: 188
Užsiregistravo: 19 Lap 2016, 23:53

Re: Apie žmonių savybes

26 Geg 2017, 00:12

Tikiuos labai neapsirikti su savybėm, bet tarkim džyva, kaip siela visi sutiks yra beribė ir nėra prasmės diskutuoti kiek ji "išpildyta" savybėmis. Kas kita, kaip sąlygota siela ji gali turėti mažiau realizuotų savybių, tarkim gali nebūti spindulingas ar puikus lingvistas.

Prabhupados verstoje knygoje "Atsidavimo nektaras" aprašomos 64 savybės. Nei daug nei mažai, ar ne - jug ne milijonas. Bet tose 64 telpa visa kas. 50 savybių aprašo fizinį grožį, kalbą, talentus, švelnumą, charakterį, šlovingumą.. Kai kurias šių savybių pakankamai realu išsiugdyti mūsų Visatoje. Dar 5 savybės be visų tų tenka Šivai - kuris užima ypatingai pagarbią vietą dvasiniame pasaulyje. Dar 5 tenka įvairioms Krišnos ekspansijoms, avataroms, ir likusios 4  būdingos vien tik Krišnai..
Tad klausiant grynai procentaliai matematiškai iš  64 savybių sąlygotai sielai manau realu išsiugdyti maksimum šioje Visatoje 50, kas sudaro ~87 procentus. Čia, aišku, tik pasvarstymai, remiantis keliais faktais.
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Apie žmonių savybes

26 Geg 2017, 22:19

Įdomūs pasvarstymai. Lieka klausimas, ar pati savybė visiškai gali prilygti Dieviškai savybei. Visgi, jei gerai pamenu, Šrimad Bhagavatam galima rasti, kad tie procentai yra tikrai iki 80. Ne esmė, vis tiek viskas sąlyginai. :)

Savybės geriausiai vystosi, kai eini dvasiniu keliu. Sumažėjusios ydos atskleidžia tas savybės, kurios natūraliai yra viduje. O tada gali reikiamu momentu išsitraukti reikiamą savybę. Kaip sąmoningame sapnavime - gali daryti stebuklus, nes suvoki, kad tai sapnas. Taip ir kai yra ryšys su Dievu gali daryt stebuklus, nes suvoki, kad čia irgi sapnas :))  panašus principas, taip grubiai imant. 

O pas mus niekaip negali reikštis visos savybės, nes kol mes ne su Dievu, tol mes gaunam tik tiek, kiek esam su juo. Mane anksčiau labai stebino, kaip pas žmones taip padalintos savybės, kad visi turi skirtingas. Juk matematiškai įmanoma, kad kažkam iškristų visos ar bent jau dauguma. :)) Deja, čia ne matematika... :)
 
Vartotojo avataras
Vydas
Pranešimai: 188
Užsiregistravo: 19 Lap 2016, 23:53

Re: Apie žmonių savybes

26 Geg 2017, 22:41

Suprantama, tos 64 Krišnos patrauklumo savybės yra nemenkai supaprastinta iš pačios begalybės. Tai nėra žmonių bruožai ar savybės. Bet tam tikra prasme jos atsako, kiek šioje Visatoje gali pasiekti, siekdamas tobulumo ar dvasiškai tobulėdamas. Tai ir tam tikros lubos, kurių neperlipsi, nes negali būti pranašesnis kažkuom už Patį Patį. Skirtingai nei majavadiška filosofija, teigianti jog kiekvienas esame Dievais, bhaktijoga pripažįsta Dievo viršenybę. Čia nemenkas skirtumas. 

Viliau, rašai apie skirtingas savybes pas skirtingus žmones. Man tas primena tokį matematinės filosofijos kalambūrą. Jis formuluoja tokį teiginį:
"Ar gali beždžionė, atsitiktinai spaudydama rašomosios mašinėlės mygtukus sukurti tai, ką sukūrė Šekspyras? Kokia tikimybė, kad bus sukurtas Šekspyriškas kūrinys, jeigu turėtume neribotą skaičių beždžionių ir begalybę laiko?"

Taip ir žmonių bruožai, savybės vargu ar gali atsikartoti. Net identiški dvyniai išreiškia tam tikrus skirtumus, nors, regis tokių neturėtų rastis!
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Apie žmonių savybes

26 Geg 2017, 23:06

:) taip, bet jei savybės būtų dalinamos burtų keliu, nereik didelio stebuklo, kad sukristų  3-4 pagrindinės savybės:)) Bet nesukrenta. Aš  apie tai labai seniai galvojau, kai buvau labai jaunas ir kėliau klausimus filosofinius. :) 

Bet čia dar kitas įdomus niuansas yra - dėl skirtingų charakterių. Karlas Jungas sugrupavo juos į 16 tipų ir man "nurovė stogą" kaip tiksliai buvo aprašytas manasis. Ne visiems taip tiksliai atitinka, bet principas, kad charakterių tipai - kaip pagrindinės spalvos. O atspalvių, be abejo, yra begalė. Tik dar klausimas, pagal ką tos spalvos ir atspalviai. Pagal sielą? Bet juk siela ir charakteris neturi tiesioginio ryšio. O gal visgi yra tam tikra koreliacija? Juk jei kūną gaunam pagal karmą, tai negi ir visas charakteris tiesiog pagal karmą? Gal kas gali tai pakomentuot :)
 
Vartotojo avataras
Vydas
Pranešimai: 188
Užsiregistravo: 19 Lap 2016, 23:53

Re: Apie žmonių savybes

26 Geg 2017, 23:47

Nesu tikras, kad teisingai supratau, ką norėjai pasakyti dėl tų 3-4 savybių, tad išsyk peršoksiu į antrą dalį :) 

Jeigu save, kaip individualią sielą-džyvą įsivaizduotume esant lašelį, ne, geriau vandens molekulę, didžiuliame vandenyne, kas molekulės masteliais būtų neaprėpiama neįsivaizduojamai didžiulė begalybė... kitų tokių pat džyvų-molekulių. Dabar galvoju, kur tas užrašyta, bet netgi tuo atveju kiekviena paskira siela turi savitą ryšį su Aukščiausiuoju Dievo Asmeniu. Tas savitas ryšys su Dievu yra vienetinis ir vienintelis neatsikartojantis, kad ir kokią begalybę imtume. Per tą ryšį Šri Krišna žino apie kiekvieną iš mūsų daugiau nei patys mes žinome apie save ar Krišną. :) Tą ryšį vadina skoniu, rasa, o žaismą su skoniu rasa lila. Ir atrodo Čaitanijos Čaritamritoje yra surašyti Jungo asmenybės tipai, tik jie pavadinti kitais terminais ir jų ne 16, o 8. K.Jungas galbūt detalizavo kai kuriuos aspektus. Bet tai tik dar kartą įrodo ant kiek vedose esanti informacija yra artima tam, ką mokslas vis atranda iš naujo! 
Beje, atlikau testą. Esu tikras, kad prieš kokius 5 metus mano buvo kitas tipas. Gal ir nuo testo sudarytojų priklauso, kas ten žino, o gal nuo sąmonės taršos? Tada buvau labiau loginio analitinio tipo.
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Apie žmonių savybes

27 Geg 2017, 09:11

Testo rezultatas gali skirtis ir dėl to, kad kartais charakteris yra tarp kelių tipų, tik vos vos turintis kryptį į kažkurią pusę. Žinoma, ir nuo sąmonės būsenos priklauso ir kaip sugebi įsijaust į save tikrąjį. Kiek charakteris gali kisti per gyvenimą? Turbūt nedaug, dažniausiai mums tiesiog kažkas primesta, arba turim kažkokią ydą, kuri gali mums suklaidinti, vertinant savo norus/būsenas ir panašiai. Testai irgi ne visada vienodos kokybės. Bet Mano atveju - esu daręs gal 5 kartus ir visus kartus tas pats, nors kiekvienąkart pafilosofuoju, pamąstau ir taip kažkiek minimaliai dvejodamas priimu sau artimesnį atsakymą. Neįtikėtina :)

Įdomi informacija - nežinojau, o gal buvau primiršęs, kad ir vedose charakteriai yra išskirti. Būtų įdomu paskaityti. Žinoma, siela turi individualų ryšį. O ar būtų teisinga teigti, jog charakteris turi ryšį su džyva ir Dievu? Juk nieko atsitiktinio nėra, negi charakteris duodamas tik pagal karmą? Gana sunku rasti tokią informaciją internete, galbūt vedose keliais sakiniais ir yra užsimenama. O gal atsakymo ieškoti Čaitanijos Čaritamritoje? :) Aš esu tinginys, labai mėgstu susistemintą informaciją, nes kažkokiu būdu po to didžioji dalis informacijos pradeda kartotis, o tikslių akcentų tam tikrose vietose sunku rasti. 

Man kaip mėgstančiam pakontempliuoti, ta informacija duoda aiškias gaires link kur traukti sąmonę, kad kuo objektyviau suvoktum realybę. Kai perskaitai šventraščiuose ir pats išjauti išmąstai - tai pasidaro nepajudinamas pamatas. O kai yra tiesiog informacija - tai po to ir gaunasi viskas pro pirštus, gal taip, gal anaip, gal yra Dievas, gal nėra. :)) Daugeliui tai tenkina. žodžiu, per daug mėgstu sistemišką informaciją ir per daug esu tinginys... Bet čia gautųsi kita tema, gal tik man tai atrodo didelė problema. :)
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Apie žmonių savybes

27 Geg 2017, 13:16

Charakteris yra materialiu gamtos gunu saveiku pasekme, jis yra materialus, subtilaus materialiaus kuno elementas. Kai zmogus veikia materialiai atma neveikia, tik stebi. Kai atma dvasines praktikos deka ima veikti dvasiskai, po truputi nyksta materialus charakteris.
Materialiame pasaulyje pagal charakteri pasirenkama profesija.
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Apie žmonių savybes

27 Geg 2017, 14:16

Dėkoju, Aidai. Ir pats jau buvau beprieinąs tokios pačios išvados, taip turėtų būti - viskas logiška:) Man tiesiog buvo dvejonė, ar yra nors mažiausias ryšys tarp charakterio ir džyvos. Išeina, kad nėra, ir išsitapatinti iš čia yra daugybę kartų sunkiau nei iš materialaus kūno. 

Išeina, kad charakterį gauname pagal karmos dėsnį. Jei buvom dorybingesni, gavom geresnį charakterį ir intelektą, kurie gali padėti eiti dvasiškai. Įdomu ir tai, kad yra aiškios koreliacijos tarp charakterio tipų ir intelekto. Bet viskas lieka materialiose ribose.

Ir visgi, jei net aukščiausio lygio dvasiniai mokytojai turi charakterį, ir kiekvienas perduoda žinias šiek tiek savaip, o kiekvienas mokinys jas priima taip pat šiek tiek savaip... Išeina, kad kiekvienas šiek tiek skirtingu keliu eina į šiek tiek skirtingą ir individualų ryšį su Dievu. Peršasi išvada, kad turėtų būti kažkokios minimalios sąsajos tarp charakterio ir džyvos. Negi tas kiekvieno individualus kelias yra atsitiktinis? Manyčiau, čia yra įdomus momentas pafilosofuoti. Tik tuomet ir geriausiai įsisavini informaciją. 
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Apie žmonių savybes

27 Geg 2017, 14:29

Aišku, galima manyti, kad viskas susidėlioja pagal karmą. Ir skirtumas nėra didelis tarp visų mūsų, Gavom charakterį iš 8 ar 16 variantų, intelektą, o visas tolimesnis skirtumas susidaro iš ribotos gyvenimiškos patirties, kuri pas kiekvieną yra labai individuali, gauta pagal karmą.  

Toks variantas taip pat įmanomas, ir vadovaujantis šventraščiais turbūt reikėtų jį ir laikyti teisingu. 
 
Vartotojo avataras
Vydas
Pranešimai: 188
Užsiregistravo: 19 Lap 2016, 23:53

Re: Apie žmonių savybes

27 Geg 2017, 17:25

Beskaitant keletą postų, ėmė kirbėti tokia nuojauta, kad toliau kontempliuojant gali rastis nesutapimai, kadangi skirtingi žmonės, skirtingai suvokiame kur charakteris, o kur gunų poveikis jų sąlygotai sielai. Spėjau išskaidyti aštresnius "kampus", kuriems reik rasti bendrą vardiklį. Neeilės tvarka:
  • charakteris
  • būdas
  • ego
  • intelektas
  • aumuo
  • įgimti papratimai
  • susiformavę įpročiai
  • nuotaika ir nuotaikos
  • atma
  • protas
  • paramatma 
  • pasąmonė
Todėl kartais tai, ką pavadiname "charakteriu" gali būti ir egoizmo, savanaudiškumo išraiška, kaip ir įpročius netyčia galima priskirti egoizmui, kaip beje ir protą painioti su intelektu. Greičiausiai tik dar viską supainioju, nors norėčiau atvirkščiai :D
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Apie žmonių savybes

27 Geg 2017, 18:04

Peršasi išvada, kad turėtų būti kažkokios minimalios sąsajos tarp charakterio ir džyvos. 
Sasajos tarp atmos ir materijos yra. Bet atsakyti negaliu, nes tam paaiskinti reiketu pirma isaiskinti, kaip avidja uzvaldo atma (nuo to ir prasideda materija). O tai labai sudetingas mistinis dalykas.
Skaitet turbut, kad pirma kyla avidjja, o po to visa materija. O pati avidjja nera daiktas, o atmos santykis su Dievu.
Tad galutinai iseitu, kad musu materiali bukle yra musu santykio su Dievu rezultatas.
 
Vartotojo avataras
Vilius
Pranešimai: 1052
Užsiregistravo: 04 Lap 2016, 19:53

Re: Apie žmonių savybes

27 Geg 2017, 21:50

Be abejonės, Vydai. Pilnai atskirti šias sąvokas, susivokti yra aukščiausias lygmuo. Tiesiog bandžiau rasti sąsajas tarp džyvos ir charakterio, ir ,pasirodo, pirma nuojauta neapgavo - jos egzistuoja. Labai dėkoju Aidui už šias žinias! :)

Visgi charakteris savo ruožtu, ieškant individualaus ryšio su Dievu, individualaus charakterio skirtumai yra labai menkučiai, nors jie labai svarbūs tiek džyvai, tiek Dievui. Kalbant apie grubų charakterį, kuris persipynęs su ydomis, tai individualumas slypi labai giliai ir kuo primityvesnė būtybė, tuo individualumas grubesnis ir materialesnis, nes siela tiesiog užgožta ir prislopinta materijos. Tai tiesiog mano pasvarstymai...

Dar kitas įdomus momentas, kad vis tiek kiekvienos būtybės sąmonė kad ir materialiam pasaulyje yra individuali. Aš bent taip manau. Kaip tarkim didžiulio daugiabučio gyventojai - kiekvienas žvelgia pro savo langą. Nuėję pas kaimyną nustemba - kaip vaizdas atrodo visiškai kitoks ir tą akimirką būna įvyksta toks lengvas sukrėtimas, tarsi pamatai, kaip gyvenimą mato kaimynas. :) Deja, suvokti, kaip suvokia pasaulį kitą džyvą yra neįmanoma :) Aš spėju, kad viskas yra nesuvokiamai panašu ir tuo pačiu pakankamai skirtinga vienu metu... :)
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Apie žmonių savybes

27 Geg 2017, 22:33

Taip, Viliau, palietei mistini dalyka.
Kad suvokti avidjos veikima reikalinga transcendentali samone, Krisnos samone. Ir pagal Shyva samhita (pagooglinkit tiek angliskai, tiek rusiskai, skyrius evoliucija) avidja kyla is Dievo valios. Dievas atmai parodo savo karalyste ir tuo paciu avidja. Atma susizavi avidja, nes nori buti, kaip Dievas. Is avidjos, Dievo pagalba, kyla materiali karalyste, kur atma manosi buti visa ko kureja. Is tiesu, per avidja atma ir yra visos materijos kureja, zinoma, padedant Dievui.
Ir as asmeniskai tai skaitau didziausia Dievo malone. Juk Jis galetu atma suparalyzuoti, kol ji atsitokes nuo avidjos ir pasirinks Dieva. Bet Dievas iki tiek maloningas, kad leidzia veikti pries Ji.
Realiai, manau, Dievas sypsosi nuo tokio zaidimo.
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Apie žmonių savybes

27 Geg 2017, 22:37

Parasiau, kad reikalinga transcendentali samone. Siame pasaulyje tai ypac retas dalykas. Mes net neisivaizduojame palaimos, kuri kyla turint materialia dorybes samone, kuria turi irgi nedaugelis.
Musu samone pagrinde aistros ir neismanymo. Raja ir tamo.
 
Aidas
Pranešimai: 734
Užsiregistravo: 15 Geg 2017, 14:16

Re: Apie žmonių savybes

28 Geg 2017, 14:58

Prakṛti – gamta

Materialią gamtą Krišna pavadina savo žemesniąja energija. Ji pasireiškia aštuoniomis stichijomis: žeme, vandeniu, ugnimi, oru, erdve, protu, intelektu ir netikru ego (7.4). Vis dėlto, šios stichijos nėra pati gamtos esmė, o greičiau tik jos sąveika su gyvosiomis būtybėmis. Pačią materialios gamtos esmę sudaro transformuota Krišnos dvasinė energija ( brahmanas ), kurią jis apvaisina gyvomis būtybėmis, taip sukurdamas gyvybės rūšių įvairovę ir išjudindamas šį pasaulį (14.3). Materialią gamtą sudaro trys jėgos, pririšančios gyvąją būtybę prie materijos ir verčiančios ją atlikti karmą - veiklą: 1) dravja šakti - daiktiškumo galia (negyva materija), 2) krija šakti – judėjimo galia (visi energijos bei materijos virsmai) ir 3) gjana šakti – tikslingumo galia (skatinanti pasaulio raidą ne atsitiktine, bet nustatyta kryptimi, mažinanti entropiją ir didinanti informaciją visatoje). Žmonių pasaulyje šios galios pasireiškia trimis gunomis - etinėmis kategorijomis : 1) tamas – neišmanymas, tamsa; 2) radžas – aistra ir siekiai; 3) sattva – dorybė ir šviesa. Persipynusios įvairiomis proporcijomis šios gunos sukuria visa tai, kas mąstoma, jaučiama, patiriama ar įsivaizduojama šiame pasaulyje. Mintys ir pats protas, jausmai bei intelektas, religija ir abejonės, aistra ir neapykanta – viskas yra šių gunų padariniai. Kadangi viskas valdoma gunų , gyvoji būtybė neturi jokių galimybių išsivaduoti. Tačiau materiali gamta, o taip pat ir jos galios – gunos , pavaldžios Dievo Asmeniui. Todėl tas, kuris Jam atsidavė ir seka Jo nurodymais, gali įveikti gunų poveikį ir tyra sąmone pasinerti į transcendenciją (14.26).

Is cia:

http://www.nitaigauracandra.lt/lt,bhaga ... -teologija

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 12 ir 0 svečių